اس ام دی چیست؟ | طیف اس ام دی

تولید کننده برتر اس ام دی، شرکت طیف اس ام دی


دستگاه نصب سطح یا اس ام دی چیست؟

دستگاه نصب سطح یا SMD وسیله ای الکترونیکی است که اجزای آن مستقیماً بر روی سطح PCB نصب یا قرار می گیرند. Surface-mount technology یا SMT، نام روشی است که برای تولید SMD استفاده می شود. در صنعت، این روش تا حد زیادی جایگزین روش ساخت از طریق سوراخ برای نصب قطعات با سیم های ورودی به سوراخ های صفحه مدار شده است. هر دو فناوری را می توان در همان صفحه برای اجزایی که برای نصب روی سطح مناسب نیستند. مانند ترانسفورماتورهای بزرگ و نیمه هادی های نیرو گرفته از گرما استفاده کرد. یک جز SMT  معمولاً کوچکتر از نمونه داخلی آن است زیرا دارای لیدهای کوچکتر است یا اصلاً لید ندارد. برای تشریح بیشتر سوال اینکه اس ام دی چیست؟ با ما همراه باشید.

این روزها به داخل هر قطعه از تجهیزات الکترونیکی تجاری نگاه کنید و آن را با دستگاه های کوچک پر کنید. این اجزا به جای استفاده از اجزای سنتی با سیم های سرب مانند آنهایی که ممکن است برای ساخت خانه و کیت استفاده شوند. روی سطح تخته ها سوار می شوند و اندازه آنها خیلی کوچک است. این فناوری به عنوان Surface Mount Technology  SMT و اجزای SMT شناخته می شود.

تقریباً تمام تجهیزات امروزی که به صورت تجاری تولید می شوند از فناوری نصب سطح (SMT) استفاده می کنند. زیرا مزایای قابل توجهی را در هنگام ساخت PCB فراهم می کند. و با توجه به اندازه استفاده از اجزای SMT باعث می شود. که تعداد بیشتری از لوازم الکترونیکی در فضای بسیار کوچکتری بسته بندی شود.

متداول ترین نمونه اس ام دی چیست؟

متداول ترین نمونه SMD تلفن های هوشمند هستند. این قطعات دارای اجزایی است که باید بسیار محکم در یک مورد بسیار باریک بسته بندی شوند. بنابراین استفاده از اجزای THT عملی نیست. دومی همچنین در قسمت پایین یا پشت PCB فضا اشغال می کند. زیرا محل لحیم کاری آنهاست. در نتیجه نکته های جالبی در مورد لحیم کاری وجود دارد. اجزای SMT می توانند کوچکتر از اجزای THT باشند. زیرا می توانند سرب کوچکتری داشته باشند. و یا اصلاً منجر به فاقد آن شوند، که کوچک کردن اجزا را آسان تر می کند.

اس ام دی چیست؟ | طیف اس ام دی

ارائه خدمات و مشاوره در زمینه تولید طیف اس ام دی

فناوری (SMT)

فناوری Surface-Mount (SMT) روشی است که در آن اجزای الکتریکی مستقیماً بر روی سطح یک صفحه مدار چاپی (PCB) سوار می شوند. یک جز الکتریکی نصب شده به این روش به عنوان دستگاه سطح نصب شده (SMD) شناخته میشود. در صنعت، این روش تا حد زیادی جایگزین روش ساخت فن آوری از طریق سوراخ اجزای متصل شده میباشد. فناوری Surface-Mount در دهه ۱۹۶۰ توسعه یافته است. در سال ۱۹۸۶، اجزای نصب شده روی سطح حداکثر ۱۰٪ از بازار را تشکیل می دادند. اما به سرعت در حال رشد بودند.

نقش IBM در این صنعت

در جواب اینکه نقش IBM در صنعت اس ام دی چیست؟ باید گفت، در اواخر دهه ۱۹۹۰، اکثریت مونتاژهای مدار چاپی الکترونیکی با تکنولوژی پیشرفته تحت سلطه دستگاه های نصب سطح قرار داشتند. بیشتر کارهای پیشگامانه در این فناوری توسط IBM انجام شده است. رویکرد طراحی که برای اولین بار توسط IBM در سال ۱۹۶۰ در یک کامپیوتر در مقیاس کوچک نشان داده شد. بعداً در رایانه دیجیتال Launch Vehicle مورد استفاده در واحد ابزار استفاده شد. که تمام وسایل نقلیه Saturn IB و Saturn V را هدایت می کرد.

قطعات به صورت مکانیکی طراحی شده اند تا دارای زبانه های فلزی کوچک یا درپوش های انتهایی باشند که می توانند مستقیماً به سطح PCB لحیم شوند. قطعات بسیار کوچکتر شده و قرارگیری اجزا در هر دو طرف یک صفحه نسبت به نصب از سوراخ در سطح بسیار رایج تر شده است. و این امر باعث می شود که تراکم مدار بسیار بالاتر و تخته های مدار کوچکتر و به نوبه خود ماشین آلات یا زیرمجموعه های دارای صفحه باشد.

اغلب کشش سطح لحیم کاری برای نگه داشتن قطعات روی صفحه کافی است. در موارد نادر، قطعات در قسمت پایین یا سمت “دوم” تخته ممکن است با یک نقطه چسب محکم شود. تا اجزای موجود در اجاق گازهای تجدید شونده در صورت تخلیه قطعات بیش از ۳۰ گرم در هر اینچ مربع از سطح پد، جلوگیری کنند. اگر از فرآیند لحیم کاری موج برای لحیم کاری همزمان SMT و اجزای سوراخ دار استفاده شود. گاهی اوقات از چسب برای نگهداری اجزای SMT در قسمت پایین صفحه استفاده می شود.

لحیم کاری در SMD

متناوباً، اگر قطعات SMT ابتدا از طریق لحیم کاری مجدد انجام شوند. می توان قطعات SMT و سوراخ را در همان طرف تخته و بدون چسب لحیم کرد. سپس از ماسک لحیم انتخابی استفاده می شود تا از لحیم کاری آن قسمت ها جلوگیری کند. و قطعات در هنگام لحیم کاری شناور هستند. نصب سطح به خودی خود به خوبی به درجه بالایی از اتوماسیون می رسد. هزینه کار را کاهش می دهد و نرخ تولید را بسیار افزایش می دهد.

برعکس، SMT به خوبی به ساخت دستی یا اتوماسیون کم وام نمی دهد. که برای نمونه سازی یکبار مصرف و تولید در مقیاس کوچک مقرون به صرفه تر و سریعتر است. و این یکی از دلایل تولید بسیاری از اجزای سوراخ است. بعضی از SMD ها را می توان با یک لحیم کاری دستی با درجه حرارت مناسب لحیم کرد. اما متأسفانه آنهایی که بسیار کوچک هستند. و یا سرعت سرب آنها بسیار ریز است. لحیم کاری دستی بدون تجهیزات گران قیمت برای جوش لحیم کاری با هوای گرم غیرممکن میباشد.

SMD ها می توانند از نظر اندازه و وزن یک چهارم تا یک دهم و یک و نیم تا یک چهارم هزینه معادل قطعات سوراخ باشند. اما از طرف دیگر، هزینه های یک قسمت SMT خاص و معادل آن از طریق قسمت سوراخ ممکن است کاملاً مشابه باشد. گرچه بندرت SMT گران تر میباشد.

اس ام دی چیست؟ | طیف اس ام دی

آشنایی با نحوه طراحی اس ام دی توسط کارشناسان مجرب طیف اس ام دی

تکنیک های مونتاژ

در جاهایی که قرار است اجزایی قرار داده شود. صفحه مدار چاپی معمولاً دارای لنت های مس مسطح، سربی، نقره ای یا طلایی بدون سوراخ است که به آنها لنت لحیم گفته می شود. خمیر لحیم کاری، مخلوطی چسبنده از شار و ذرات ریز لحیم کاری، ابتدا با استفاده از فرآیند چاپ صفحه روی تمام لنت های لحیم کاری با استنسیل فولاد ضد زنگ یا نیکل اعمال می شود.

این کار را می توان با مکانیزم چاپ جت، مشابه چاپگر جوهر افشان نیز انجام داد. پس از چسباندن، تخته ها به دستگاه های انتخاب و محل می روند. جایی که آنها بر روی تسمه نقاله قرار می گیرند. اجزای قرار داده شده روی تخته ها معمولاً به صورت نوارهای کاغذی-پلاستیکی که روی حلقه ها یا لوله های پلاستیکی پیچیده شده اند، به خط تولید تحویل می شوند.

برخی از مدارهای بزرگ در سینی های بدون استاتیک تحویل داده می شوند. دستگاه های کنترل و جمع آوری عددی، قطعات را از نوارها، لوله ها یا سینی ها برداشته و روی PCB قرار می دهند.

معرفی SMD های غیرفعال

بسته های مختلف بسیار متنوعی برای SMD های غیرفعال استفاده می شود. با این وجود اکثر SMD های غیرفعال یا مقاومت SMT یا خازن SMT هستند. که اندازه بسته بندی آنها به طور منطقی استاندارد شده است. اجزای دیگر از جمله سیم پیچ، کریستال و سایر موارد نیازهای فردی بیشتری دارند. و از این رو بسته های خاص خود را دارند. اتصالات به برد مدار چاپی از طریق مناطق فلزی شده در دو انتهای بسته انجام می شود. در این مقاله به بررسی سوال اس ام دی چیست؟ پرداختیم. در صورت نیاز برای کسب اطلاعات بیشتر درمورد اس ام دی، سایت طیف اس ام دی به نحوه طراحی و تولید اس ام دی نیز پرداخته است.

 شرکت طیف اس ام دی با بهره گیری از کارشناسان خبره و با تجربه آماده ارائه خدمات به شما سروران گرامی میباشد. با ما درتماس باشید.

منتظر شنیدن صدای گرمتان هستیم.

تلفن تماس:

۰۲۱۴۴۲۲۹۶۱۸

info[at]teifsmd.com

آدرس:

کرج، کمالشهر، بلوار شهید بهشتی، ظفر ۱۵، پلاک ۴۶

برد smd

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *