نکاتی که در طراحی برد SMD باید رعایت کرد؟

نکاتی که در طراحی برد SMD باید رعایت کرد؟ | طیف اس ام دی

بهتریت تولید کننده بردهای اس ام دی


آشنایی با نکاتی که در طراحی برد SMD باید رعایت کرد؟

دستگاه های نصب سطح (SMD) در تعداد فزاینده ای از محصولات تجاری و صنعتی استفاده می شود. به دلیل کوچک بودن، تولید نمونه اولیه، بازسازی و تعمیر آن دشوار است. و بهتر است با استفاده از تکنیک های تخصصی خاص این فناوری انجام شود. یادگیری این تکنیک ها به شما کمک می کند هنگام کار با این اجزای کوچک به موفقیت برسید. در ادامه مقاله به بررسی چرایی استفاده از فناوری smd و نکاتی که در طراحی برد SMD باید رعایت کرد؟ میپردازیم. با ما همراه باشید.

چرا باید از فناوری SMD استفاده کرد؟

SMD ها به دلیل اندازه کوچکتر، لیدهای داخلی کوتاه تر و چیدمان صفحه کوچکتر، عملکرد نسبت به سوراخ را بهبود بخشیده اند. این عوامل باعث کاهش القا  و ظرفیت انگلی می شوند. SMD ها همچنین به دلیل کوچکتر بودن صفحه، لایه های تخته کمتر و سوراخ های کمتر. می توانند از نظر اجزای سنتی از طریق سوراخ مقرون به صرفه تر باشند. تعویض SMD ها نیز می تواند آسان تر از اجزای سوراخ دار بر روی صفحات چند لایه باشد. دلیل این امر این است که گرم کردن سوراخ طولانی روی یک صفحه چند لایه بسیار دشوار است. اما گرم کردن فقط پد و ترمینال جز SMD روی سطح یک صفحه بسیار آسان تر میباشد.

این مقاله برای آن دسته از تکنسین ها و تولیدکنندگان کوچک است که مایل به یادگیری و آزمایش با SMD ها هستند. هنوز در ابتدا به ایستگاه های بازسازی SMD حرفه ای، خمیر لحیم کاری، جت هوای گرم یا ذره بین های روشن دسترسی ندارید. SMD ها می توانند لحیم کاری را به چالش بکشند. بنابراین بهتر است قبل از تلاش برای کار با SMD، مهارت های عمومی لحیم کاری روی اجزای بزرگتر را یاد بگیرید.

روشهای ارائه شده در اینجا تنها روشهای موجود نیستند. با اجزای SMD می توان به روش های مختلفی کار کرد (دقیقاً مانند اجزای داخل سوراخ). هدف این مقاله صرفاً معرفی سریع چندین روش است. که سازنده کوچک یا تکنسین حرفه ای می تواند برای کار موفقیت آمیز با این فناوری استفاده کند.

هشدارهای ایمنی SMD

اجزای نصب سطح بسیار کوچک هستند. بنابراین باید اقدامات احتیاطی ویژه ای انجام شود (علاوه بر موارد لازم هنگام کار با اجزای سوراخ):

 • هنگام کار با اجزای نصب سطح، از خوردن و آشامیدن خودداری کنید.
 • از لیوان، بشقاب یا هرگونه ماده غذایی مرتبط برای نگهداری اجزای نصب سطح استفاده نکنید.
 • اجزای نصب سطح را از کودکان و حیوانات خانگی دور نگه دارید.
 • همیشه از عینک ایمنی استفاده کنید.
 • دور از لبه میز کار کار کنید تا مطمئن شوید اجزای روی زمین نخواهند افتاد.
 • برای جستجوی اجزای افتاده روی زمین، نور و آهن ربا قوی داشته باشید.
 نکاتی که در طراحی برد SMD باید رعایت کرد؟ | طیف اس ام دی

شرکت طیف اس ام دی عرضه کننده انواع بردهای اس ام دی

منطقه کار

برخی دیگر از نکاتی که در طراحی برد SMD باید رعایت کرد؟ مربوط به منطقه کاری میشوند. از آنجا که SMD ها بسیار کوچک هستند، مهم است که بزرگتر به نظر برسند. این می تواند با روشن کردن سطح کار با یک نور بسیار روشن انجام شود. برای نشان دادن این تأثیر، چند چاپ خوب را که به سختی خوانده می شود (مانند پشت برنامه کارت اعتباری). انجام دهید و سعی کنید آن را در یک اتاق کم نور بخوانید. سپس سعی کنید آن را با فاصله چند اینچ از چراغ میز روشن بخوانید. تفاوت چشمگیر است.

یک چراغ میز تاب-بازویی با یک لامپ مات ۱۰۰ واتی که نزدیک به سطح کار قرار گرفته است بسیار خوب کار می کند. لامپ باید از ۶ تا ۲۴ اینچ بالاتر از میز کار قابل تنظیم باشد. روشنایی منظم اتاق یا چراغ های فروشگاه فقط به اندازه کافی روشن نیستند. همچنین تنظیم لامپ بسیار مفید است تا بتواند آن را از لبه میز بچرخاند و زمین را روشن کند. این امر به یافتن اجزای افتاده کمک می کند.

ترفند دوم کار روی یک سطح کاملاً تمیز و سفید روشن است. کاغذ سفید به اجزا کنتراست می دهد و اضلاع کوچک به جلوگیری از گم شدن SMD ها کمک می کند.

ساختن سینی کار SMD

برای ساختن سینی کار SMD، کار را با جدا کردن مقوا از یک تبلت نوشتاری ۸ ½ “x 11” شروع کنید. در یک طرف، با استفاده از سیمان لاستیکی، دو ورق کاغذ کپی و سفید روشن را بچسبانید. دو ورق لازم است زیرا کاغذ کاملاً مات نیست. وقتی چسب خشک شد، آن را برگردانده و از چهار طرف یک جعبه بکشید. مقوا را در خطوط خم کرده و یک سینی ۷ ½ “x 10” تشکیل دهید. هر گوشه را تا کنید. گوشه ها را با استفاده از چسب سفید بهم بچسبانید. هر گوشه را با استفاده از گیره لباس بگیرید تا چسب خشک شود. شگفت زده خواهید شد که هنگام کار با این اجزا، یک نور روشن و سطح کار سفید چقدر تفاوت ایجاد می کند.

ابزار و تجهیزات و نکاتی که در طراحی برد SMD باید رعایت کرد؟

ابزار و تجهیزات مورد نیاز شما در نوار کناری نشان داده شده است. موچین خود قفل شونده فقط یک مقدار گرانتر میباشد و بسیار بهتر از موچین معمولی کار می کنند. از وسایل وکیوم نیز می توان استفاده کرد اما به طور قابل توجهی گران ترند. آهن لحیم کاری مداد وات کم (۱۵ یا ۲۵ وات) یا دما (۳۱۵.۵ درجه سانتی گراد) با نوک تیز را انتخاب کنید.

برای تمیز کردن برد مدار قبل از لحیم کاری به یک پد ساینده غیر رسانا نیاز دارید. از پشم فولاد یا پد تمیز کردن پشم فولاد استفاده نکنید. زیرا ممکن است سیم های فولادی کوچک (تقریباً میکروسکوپی) را پشت سر بگذارند. آهن ربا قوی برای یافتن اجزای افتاده مفید است. شما همچنین به یک ساعت مچی ۴X لوپ یا ذره بین نیاز خواهید داشت. از این ابزار برای خواندن علامت گذاری قطعات روی مقاومت های تراشه و خازن های الکترولیتی استفاده کنید.

شناسایی SMD ها

شکل کلی برخی از SMD های معمول در جدول ۱ نشان داده شده است. توجه داشته باشید که بسیاری از اجزای سازنده (مانند خازن های تراشه) به طور معمول برچسب گذاری نمی شوند. به همین دلیل موچین های آزمایش SMD بسیار مفید هستند.

 نکاتی که در طراحی برد SMD باید رعایت کرد؟ | طیف اس ام دی

شکل و مارک برخی SMD های رایج (جدول ۱)

اندازه های حروف معمولی برای مقاومت تراشه ها و خازن ها در جداول مربوطه ذکر شده است. برای یافتن اندازه تقریبی، دو رقم اول را در ۱۰ ضرب کنید تا طول بر حسب میلی متر بدست آید و دو رقم آخر را در ۱۰ ضرب کنید تا عرض را در میل بدست آورید. متداول ترین اندازه برای مقاومت تراشه و خازن تراشه ۱۲۰۶ است.

مقاومت ها اغلب با یک عدد سه رقمی علامت گذاری می شوند. دو عدد اول رقم قابل توجهی از مقدار هستند. و آخرین رقم ضرب (تعداد صفرها برای اضافه کردن به عدد اول) دو رقمی). به عنوان مثال، یک مقاومت تراشه با برچسب ۱۰۲ دارای ارزش ۱۰۰۰ اهم یا ۱K اهم میباشد.

حذف SMD های فردی

SMD ها را می توان با استفاده از لحیم کاری ویژه با استفاده از نکات مربوط به لحیم کاری یا جت های هوای گرم حذف کرد. اگر این موارد در دسترس نیست، می توانید (با کمی تمرین) با استفاده از نوار پارچه و شار لغزش، اجزا را حذف کنید.

برای از بین بردن یک SMD که از قبل روی صفحه مدار نصب شده است. به یک نوار پارچه لحیم کاری تازه و شار RMA (مایع یا خمیر) نیاز دارید. نوار پارچه لحیم کاری با گذشت زمان اکسید می شود، بنابراین اگر کسل کننده به نظر می رسد آن را تعویض کنید.

در حدود یک اینچ از نوار چسب ذوب شده با شار نفوذ کنید (اگر اینطور نبود). گره را روی اتصال لحیم بگذارید و با نوک مداد لحیم کاری را به آرامی فشار دهید. لحیم کاری به بافت گره می خورد. از هر نوار پارچه فقط یک بار می توان استفاده کرد، پس از هر بار امتحان آن را مرتب کنید. چندین بار برای هر اتصال لحیم کاری تکرار کنید. تا تمام لحیم کاری (به جز یک فیلم بسیار نازک) برداشته شود.

با استفاده از موچین، اجزا را بگیرید. و به آرامی بچرخانید تا مولفه آزاد شود (کشیده نشوید یا ممکن است لنت ها را بلند کنید). اگر قطعه از پد خارج نمی شود، برگردید و سعی کنید لحیم کاری بیشتری را خارج کنید.

این تکنیک عملی است، بنابراین سعی کنید چندین مولفه را از تخته مازاد بردارید، قبل از اینکه آن را در یک پروژه مهم امتحان کنید.

نکاتی که در طراحی برد SMD باید رعایت کرد؟ | طیف اس ام دی

بهره گیری از برترین طراحان و کارشناسان فنی در شرکت طیف اس ام دی

لحیم کاری SMD ها

روش های مختلفی وجود دارد که می توان اجزای SMD را به طور صحیح به مدار برد لحیم کرد. در اینجا با برخی دیگر از نکاتی که در طراحی برد SMD باید رعایت کرد؟ آشنا میشویم نکاتی در مورد لحیم کاری. برخی از آنها آسان تر از دیگران است. و برخی از آنها نیاز به استفاده از مواد ویژه (مانند خمیر لحیم کاری، که مخلوطی از لحیم پودر و شار است) یا تجهیزات ویژه (مانند ایستگاه های لحیم کاری SMD) میباشد.

یکی از ساده ترین راه ها برای لحیم کاری SMD ها این است که ابتدا اجزای سازنده را بر روی صفحه PC بچسبانید و سپس اتصالات را لحیم کنید.

روش کار:

 • قسمت مسی تخته را با یک پد ساینده غیر رسانا تمیز کنید تا براق شود. باقی مانده را با دستمال و الکل دناتوره پاک کنید.
 • با استفاده از سیمان Duco اجزا را در موقعیت قرار دهید. سیمان را به انتهای خلال دندان بمالید، سپس با استفاده از خلال دندان یک قطره سیمان به صفحه مدار بمالید. روی لنت ها یا هر مکانی که می خواهید لحیم کاری در آن جریان داشته باشد، هیچ چسبی دریافت نکنید.
 • با استفاده از موچین خود قفل، اجزا را روی صفحه قرار دهید. بگذارید چسب خشک شود.
 • با یک خلال دندان به آرامی اجزا را بگیرید. اگر مولفه حرکت کرد، دوباره سعی کنید آن را بچسبانید.
اعمال شار و لحیم کاری
 • با استفاده از یک خلال دندان شار خمیر نوع RMA را به ترمینال ها و پدهای جز مولفه اعمال کنید. شار را در جایی که می خواهید لحیم کاری جریان یابد، اعمال کنید. عملکرد شار انتقال گرما از نوک لحیم کاری به طور یکنواخت به پد و جزمولفه میباشد. شار همچنین اکسیدهای سطح را از بین می برد، که می تواند از خیس شدن لحیم جلوگیری کند.
 • نوک لحیم کاری (تنظیم شده روی حدود ۳۱۵.۵ درجه سانتی گراد) را روی صفحه لمس کنید. هرگز گرما را مستقیماً به جز مولفه وارد نکنید (ممکن است ترک بخورد).
 • لحیم کاری با قطر کوچک ۶۳/۳۷ را به پد مجاور پایانه قطعه بمالید. لحیم کاری به سمت جز مولفه جریان می یابد و یک فیله بین مولفه و پد تشکیل می دهد.
 • لحیم کاری را خنک کنید و شار را با الکل دناتوره شده خارج کنید. با یک ذره بین یا ذره بین ساعت ساز ۴x بازرسی کنید. اتصال لحیم کاری باید یک فیله مقعر، روشن و آینه ای صاف و بدون چاله باشد.

نتیجه

کار با SMD ها می تواند چالش برانگیز باشد و تسلط بر این فناوری کمی صبر و تمرین می خواهد. مانند انتقال از سیم کشی نقطه به نقطه به صفحه مدار چاپی، این همان فناوری سنتی از طریق سوراخ است اما به مهارت های جدیدی نیاز دارد.

شرکت طیف اس ام دی با بهره گیری از کارشناسان خبره و باتجربه آماده ارائه خدمات به شما سروران گرامی میباشد.

دسته‌بندی نشده

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *